Stránky s informacemi

Na těchto stránkách najdete stovky příběhů vymyšlených tak, aby měly přesně 50 slov. Napsáno pro radost z vyprávění a vítězství nad těsným limitem.

Co je smyslem těchto příběhů?

VydavatelČtenářka A.K. mě vyprovokovala k velevýkonu. Napsal jsem víc než padesát slov! Následující text patří do dopisu–odpovědi na její otázku „Co je smyslem těchto (padesátislovních) příběhů?“.

…Zkusila jste někdy vtěsnat celé vyprávění do hrstky slov? Zkuste to. Přimějete tím svou vynalézavost k famózním výkonům. Tolik alternativních konců! Tolik nápadů! Objevíte nové možnosti vyprávění, znovu najdete spoustu slov a obratů, které vám rutina odstranila z dosahu. Vaše tvořivá mysl, vydrážděná nezvyklým úkolem, začne chrlit jeden nápad za druhým. A to není všechno. Když se budete psaní miniság věnovat častěji, nevyhnutelně zažijete něco báječného: pravá hemisféra mozková se znovu začne rozvíjet. Vaše kreativita a koncepční myšlení nabudou na rozměru i dynamice. Jistě si umíte představit, jak příjemný upgrade to je například pro „průmyslové básníky“1. Ale napadlo vás někdy, jak zásadní výhodu to může přinést právníkům, inženýrům, ajťákům? Každý, kdo myslí spíše levou hemisférou (logika, fakta, čísla) získá psaním padesátislovních příběhů výhodu před konkurencí! A to v dnešní době nadbytku pracovních sil a srovnatelné nabídky vůbec není k zahození.

Razím heslo: O čem se dá dobře vyprávět, to se dá dobře prodat. Proto tvrdím, že kdo pěstuje psaní příběhů na padesát slov, získává dovednost stručně a působivě prodat svou story: nezbytnost pro kohokoliv, kdo chce prosadit svůj nápad.

* * *

Prachy z toho nebudou. V Čechách žije 10 mil lidí, z toho 5.500 čte; polovina z nich jen esemesky. Tak proč píšu a vydávám příběhy? Nejspíš proto, že –

 • rád vyprávím a rád se v tom cvičím a věřím, že to člověk musí dělat soustavně
 • věřím, že člověk má dělat hezké věci jen tak
 • mě baví nakazit takovou činností jiné lidi
 • mě baví sdílet potěšení z příběhů s nakaženými nešťastníky
 • je za mnou vidět něco hmatatelného a pozitivního
 • protože miluju dobré nápady a Příběhy na padesát slov prostě jsou dobrý nápad! A zdá se, že všichni to tak berou.

Projekt Příběhů na padesát slov je běh na dlouhou trať. Ale na internetu se lecos mění s množstvím. Více nadaných autorů, více kvalitních příspěvků… Rád si představuji, kam se dá doběhnout.

Abych to shrnul: účelem a cílem vydávání si tedy – zatím – nejsem moc jistý. Možná, že Vám se jeho smysl z odstupu jeví zřetelnější?

Prozatím jsou smyslem příběhů na padesát slov příběhy na padesát slov. Což mi nápadně připomíná jednu definici krásy.

 1. Tím myslím tzv. kreativce z reklamních agentur []

3 Komentáře:

 1. Stručnost s pointou? Jak příjemné…

 2. Děkuji za pochvalu. Docela zahřála. A to se v tomhle počasí hodí. (Ve skutečnosti vrním blahem:-)
  Máte zajímavý web. Večer se podívám na „Školák z nudy přespal venku“. Vypadá to na slibnou story…

 3. Pokud bylo záměrem těchto stránek vytvořit závislost na kreativní tvorbu mikropovídek na 50 slov, tak se to u mne skutečně podařilo. Díky za impuls, abych využíval svoji pravou hemisféru ještě více než dosud.

Napadá vás vhodný komentář?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.