Stránky s informacemi

Na těchto stránkách najdete stovky příběhů vymyšlených tak, aby měly přesně 50 slov. Napsáno pro radost z vyprávění a vítězství nad těsným limitem.

James Thurber, 120. výročí narození

Dnes by měl narozeniny můj oblíbený spisovatel James Thurber, humorista a satirik s laskavým pohledem na vše živé. Byl mistrem kratičkých povídek; myslím, že to, co děláme na stránkách Příběhy na 50 slov, by se mu líbilo. Jeho literaturu nejspíš znáte, proto připomenu to, co už je dnes méně zřejmé – že byl také vynikajícím karikaturistou.

J. Thurber nakreslil spoustu ilustrací a kreslených anekdot (po léta byl hlavní přispěvatelem slavného časopisu The New Yorker). Byly výtečné, jen jaksi hrubé, dětské, nakreslené neškolenou rukou.

„Můžete mi vysvětlit,“ ječel na H. Rosse, vydavatele The New Yorkeru, jistý karikaturista, „proč odmítáte moje díla, ale tisknete věci toho umělce z páté třídy základní školy – Thurbera?!“

„Ze třetí.“ Ucedil Ross. (příhoda ze třicátých let)

Thurber prostě čmáral. Minimalisticky pojatí ušatí psi s krátkýma nohama, těstovití pánové a paní s nepovedenýma rukama… Kdybych vám řekl, že v USA a v Evropě se na jeho kresby chodilo do výstavních síní, možná byste se podivili. Byly tak neumělé, že už vlastně byly jedinečné. Ale v tom to asi bylo – dětskost kreseb byla prostě odzbrojující.

Jeho úspěch je také pěknou odpovědí na otázku o smyslu pachtění se za dokonalostí. Thurber se prý pokoušel zlepšit a osvojit si obvyklejší, propracovanější styl kresby stínováním. Jeho spolupracovník Andy White mu ale řekl, aby to nedělal. „Kdybys v tom začal být dobrý, byl bys průměrný.“

Jamesi Thurberovi by dnes bylo rovných 120 let (8. prosince 1894, Columbus – 2. listopadu 1961, New York).

Jeho kreslené anekdoty si snadno vyhledáte pomocí Googlu. S prózou Jamese Thurbera se seznámíte prostřednictvím sbírky povídek Filozof & ústřice. Obzvláště doporučuji Pan Preble se zbavuje manželky a Bedna, abych se do ní mohl schovat.

thurber-vojenska-taktika

Napadá vás vhodný komentář?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.