Stránky s informacemi

Na těchto stránkách najdete stovky příběhů vymyšlených tak, aby měly přesně 50 slov. Napsáno pro radost z vyprávění a vítězství nad těsným limitem.

Twitteropsaní s J. Rudišem a Příběhy na 50 slov

První české i slovenské Twitteropsaní skončilo. Děkujeme všem za účast a podporu! Výslednou povídku najdete na stránce s názvem Twitteropsaní.

Naše soutěž Slova ve tmě skončila nedávno a  už mám pro vás pozvánku k novému kreativnímu dobrodružství. Pusťte se s námi do výstředního experimentu – psaní povídky pomocí Twitteru! Uvidíme, jestli se dají sociální sítě použít i k něčemu zajímavějšímu než je tlachání!

Pro věc se nadchnul spisovatel Jaroslav Rudiš. Ve čtvrtek 21.6. v 10:00 v Twitteru odvysílá úvod a vy budete pokračovat. Na jeden úsek pokračování budete mít jednu twitterovskou zprávu, tj. pouhých 140 znaků. Tvrdý limit? Ne pro vás.

Porota bude vybírat nejlepší pokračování. Na zvláštní stránce Příběhů na 50 budete moci sledovat, jak se povídka postupně skládá. Už teď je jasné, že závěr bude napínavá záležitost. Do poslední chvíle totiž nebude jasné, kdo bude jeho autorem a jak povídku uzavře. Aby to bylo ještě napínavější, jako žánr povídky jsme zvolili thriller‑kriminálku.


Jaroslav RudišÚvod napíše spisovatel Jaroslav Rudiš (@jaroslavrudis).
O průběh se postará Z. Král, vydavatel Příběhů na 50 slov (@ZdenekNa50).
Za základní impuls a publicitu vděčíme brněnské překladatelce Sylvě Ficové (@sylvaf).

Co budete potřebovat:

 1. Účet na Twitteru (Zařídit si ho vám zabere pár minut.).
 2. Volnou chvilku k odeslání svého pokračování.

Pravidla:

 • Můžete poslat tolik verzí pokračování, kolik chcete. Každé ale musí být zakončené v jediné twitterovské zprávě.
 • Každá zpráva musí obsahovat slovo #připiš1 tak, jak ho tu vidíte napsané. Nám to umožní vyhledat vaše zprávy. Vám to umožní sledovat, co kdo vymyslel. Sleduje se pomocí twitterovského vyhledávače. Pro ujasnění se podívejte, co kdo píše pod heslem #knihy nebo #titulky.

Jak bude Twitteropsaní probíhat

Den konání je čtvrtek 21.6. Celá povídka se bude skládat ze zahájení J. Rudiše a ze čtyř dalších pokračování – celkem max. 665 znaků2.

 • 10:00 J. Rudiš zveřejní na Twitteru úvod povídky. Pak budete na řadě vy – uživatelé Twitteru. Vymyslíte a pomocí Twitteru odešlete své pokračování.
 • 10:30 Porota ze zásilek vybere nejlepší pokračování.
 • 11:00 Druhé kolo. Na Twitteru zveřejníme vybrané pokračování.  Opět dostanete 30 min na zaslání další části povídky. Dál se vše po půlhodinách opakuje…
 • 13:30 Uzávěrka závěrečného čtvrtého kola.
 • 14:00 Na webu Příběhy na 50 slov vyjde závěr a kompletní povídka.

Jaroslav Rudiš a organizátoři se na vás těší ve čtvrtek! Sledujte nás, brzy přineseme další zajímavé informace.

 1. Tzv. hashtag, označení, které slouží jako předmět v e-mailu a umožňuje vyhledat zprávy s podobným tématem. Od roku 2012 je možné ji psát i s českými háčky a čárkami. []
 2. Já věděl, že to budete počítat! Takže: jeden tweet má 140 znaků, značka #připiš má 7 znaků. Jedno pokračování tedy může mít nejvýš 133 znaků. Vynásobte pěti. []

5 Komentáře:

 1. Bohužel mám v plánu něco jiného. Přečtu si výsledek. :-)
  P.S. Nemusí se za Twitter náhodou něco platit?

  • Twitter je grátis. Dá se ovládat z mobilu – za spojení se platí operátorovi.

 2. Môžeme sa zapojiť aj my, po slovensky píšuci twitteristi?

  • Zapojit se mohou i slovensky píšící. Jen nedokážu odhadnout, jak to bude probíhat, když se slovensky napsaný text bude jevit nesourodý s česky psanými větami. Řekněme, že to přeložíme a v důsledku překladu bude text delší než jeden tweet – což je proti pravidlům. Ale co, prostě pošlete, co vymyslíte a nějak se s tím popereme.

   • Určitě se zapojte, Michaele!
    To Zdeněk: navrhuju, abychom při překladu zkusili dodržet to omezení 140 znaků – bude to výzva :)

Trackbacks/Pingbacks

 1. twitteropsaní - [...] Už tento čtvrtek se tedy na Twitteru objeví návnada v podobě věty od Jaroslava Rudiše, autora Aloise Nebela nebo skvělého…
 2. Napište Twitterpovídku s J. Rudišem | Martinus.cz Blog - [...] Článek byl původně publikován na webu Příběhů na 50 slov. [...]

Napadá vás vhodný komentář?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.